
Nazwa programu
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA POMORZA 2021-2027
Działanie 1.01 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach

Typ projektów
Prace badawczo – rozwojowe w przedsiębiorstwach
- Realizacja prac B+R przedsiębiorstw, w tym w ramach regionalnych agend badawczych w oparciu o współpracę przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczych, np. szkół wyższych.
- Realizacja prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa, w tym z udziałem jednostek naukowych i badawczych, wraz z komercjalizacją i wdrożeniem wyników prac B+R.
- Rozwój infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach rozumianej jako:
- budowa, rozbudowa, przebudowa laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach;
- zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, technologii i innej niezbędnej infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług.
Ponadto w ramach typów projektu 1. i 2., jako element projektu możliwe będą:
- wsparcie technologii cyfrowych;
- ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa oraz transferu technologii poprzez np. nabycie praw własności intelektualnej (jeżeli jest uzasadniona wynikami prac B+R).

Daty
24 marca 2025 r. – 9 września 2025 r.

Dla kogo
- Przedsiębiorstwa
- inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki
- Instytucje otoczenia biznesu.
- Izby gospodarcze
- Jednostki naukowe.
- Organizacje badawcze.
- Ośrodki innowacji.
- Uczelnie

Alokacja
80 000 000,00 zł

Maksymalna kwota dotacji
Maksymalna kwota dofinansowania – 5 000 000 PLN
Minimalna kwota dofinansowania – 800 000 PLN
Maksymalny % poziomu dofinansowania projektu wynosi – 75%
(dla średnich przedsiębiorców na badania przemysłowe i
eksperymentalne)
Maksymalny % poziomu dofinansowania projektu wynosi – 80%
(dla mikro- i małych przedsiębiorców )

Wydatki kwalifikowane
Wsparcie prac B+R może objąć wszystkie lub wybrane elementy procesu badawczego
składającego się na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu definicji zawartych w Rozporządzeniu Komisji UE 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (tzw. GBER). Możliwe będzie również zakupienie dostępnej i sprawdzonej technologii i adoptowanie jej do swoich potrzeb.
Wsparcie jest udzielane w formie dotacji do 75% kosztów kwalifikowalnych dla średnich
przedsiębiorców. W przypadku komercjalizacji i wdrożeń wyników prac B+R przez mikro i małe przedsiębiorstwa w ramach drugiego typu projektu wspierane będą za pomocą dotacji warunkowej do 80 % kosztów kwalifikowalnych.
Wspierane będą projekty innowacyjne, zarówno w zakresie innowacyjnego podejścia do
prowadzenia procesów gospodarczych, jak i upowszechniania nowych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i społecznych.
Wsparcie ukierunkowane będzie na przedsięwzięcia mieszczące się w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) i uzupełniająco – w ramach branż kluczowych mających istotne znaczenie dla rozwoju poszczególnych obszarów województwa.
Jeżeli wnioskodawca zdecyduje się na łączenie typów projektu to należy mieć na względzie, iż mikro i mały przedsiębiorca może połączyć typ 1 projektu z typem 3 lub typ 2 projektu z typem 3, natomiast średni przedsiębiorca może połączyć tylko typ 1 projektu z typem 3. W pozostałym zakresie łączenie typów projektów nie jest dopuszczalne tj. nie ma możliwości łączenia typu 1 i typu 2 projektu dotyczących realizacji prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach.