
Nazwa programu
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA WIELKOPOLSKI 2021-2027
Działanie 2.8 Wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej.

Typ projektów
- Kompleksowe projekty z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi zgodne z hierarchią postępowania z odpadami.
- Rozwój systemów selektywnego zbierania odpadów, tworzenia rozwiązań dotyczących zapobieganiu powstawaniu odpadów oraz ich ponownego użycia.

Daty
Sierpień 2025 r.

Dla kogo
- Administracja publiczna,
- Partnerstwa,
- Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne,
- Służby publiczne

Alokacja
35 000 000,00 zł

Maksymalna kwota dotacji
Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie – 70
Maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) – 70

Wydatki kwalifikowane
Typ 1:
- Przedsięwzięcia dotyczące rozwoju infrastruktury niezbędnej do zapewnienia kompleksowej gospodarki odpadami w regionie (realizowanej na podstawie Planu gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego), zapewniającej zintegrowane podejście zgodne z hierarchią postępowania z odpadami,
- Inwestycje w infrastrukturę (budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji do przetwarzania odpadów), która umożliwi właściwe przygotowanie odpadów do recyklingu, inwestycji w zakresie wzrostu efektywności wykorzystania i odzysku dostępnych zasobów materiałowych i energetycznych, ograniczenia ilości składowanych odpadów ze szczególnym uwzględnieniem minimalizacji i zagospodarowania tworzyw sztucznych jako materiału ze strumienia odpadów opakowaniowych, zagospodarowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych dla wzmocnienia zrównoważonego budownictwa miejskiego oraz wykorzystania surowców odzyskanych, biorąc pod uwagę wyłączenia z artykułu 7 ust.1 pkt. f) i g) Rozporządzenia 2021/1058.
Typ 2:
- Działania dotyczące Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK),
- Działania ukierunkowane na wydłużenie okresu używalności produktów, prowadzące do zoptymalizowania wykorzystania surowców przez utrzymanie produktów, komponentów i materiałów w obiegu, ukierunkowane m.in. na rozwój systemów napraw, wymiany rzeczy używanych i selektywnej zbiórki bioodpadów oraz budowy systemów do ich przetwarzania,
- Działania polegające na kształtowaniu właściwych postaw konsumpcyjnych wśród mieszkańców regionu, edukacji ekologicznej oraz doradztwa w celu zwiększenia świadomości konsumentów, przedsiębiorców i podmiotów publicznych oraz zmiany ich zachowań na zgodne z GOZ.
Informacje dodatkowe:
- Typy projektów 1 i 2 można łączyć.
- W obszarze gospodarki odpadami komunalnymi zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami wsparcie może być udzielone dla inwestycji o wartości kosztów kwalifikowalnych nie większych niż 12 mln zł.
- Możliwa będzie realizacja projektów, które nie mają charakteru badawczo – rozwojowego, dotyczących wdrażania technologii rozwoju recyklingu (projekty w kierunku gospodarki zasobooszczednej) do 8 mln kosztów kwalifikowalnych.
- Dla projektów dotyczących systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych PSZOK. Wsparcie będzie udzielane dla projektów PSZOK-ów obsługujących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców lub inwestycji nie większych niż 2 mln zł kosztów kwalifikowanych.
- Realizowane inwestycje powinny wpisywać się w „Koncepcję wsparcia regionalnego w zakresie realizacji Gospodarki o obiegu zamkniętym w Województwie Wielkopolskim” oraz być zgodne z założeniami mapy drogowej Transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Więcej informacji po opublikowaniu konkursu.