Skip to main content
Social media

Obserwuj nas

i bądź na bieżąco

Facebook
LinkedIn
YouTube
Sprawdź możliwość dofinansowania

Sprawdź możliwość dofinansowania

Wypełnij formularz i otrzymaj szczegółowe informacje








    Planowany termin realizacji



    Nazwa programu

    FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO 2021-2027

    Działanie 9.5 Rewitalizacja obszarów wiejskich

    Typ projektów

    Zagospodarowanie terenów i obiektów na obszarach wiejskich, wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia na cele realizacji zadań i funkcji niezbędnych dla zaspokojenia potrzeb społeczności gmin wiejskich na obszarach rewitalizacji.  

    Daty

    31.03.2025 – 26.06.2025

    Dla kogo

    • Administracja publiczna,  
    • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe,  
    • Przedsiębiorstwa, 
    • Służby publiczne 

    Alokacja

    98 500 000,00 zł

    Maksymalna kwota dotacji

    Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie – 85 

    Maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) – 85 

    Więcej informacji po opublikowaniu konkursu.

    Wydatki kwalifikowane

    Zakłada się realizację działań kompleksowych odpowiadających na wyzwania i problemy społeczne obszarów rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań zrównoważonych, niskoemisyjnych, zasobooszczędnych, wykorzystaniem zielonej i błękitnej infrastruktury, przywróceniem i poprawą jakości środowiska naturalnego oraz dostosowaniem obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

    Wsparcie będzie dedykowane projektom kompleksowym, adresującym zróżnicowane potrzeby i problemy obszarów wiejskich w sferze ekonomicznej, społecznej, przestrzennej, środowiskowej i technicznej, w szczególności odpowiadające na pogłębiające się procesy depopulacyjne i starzenie się mieszkańców obszarów wiejskich regionu oraz wymagających dostosowania infrastruktury usług publicznych, w tym społecznych, edukacyjnych, kulturalnych, opiekuńczych do sytuacji demograficznej. 

    Obligatoryjne warunki wsparcia: 

    • Infrastruktura projektu będzie wykorzystywana do realizacji działań o wymiarze społecznym i nie generuje dochodu.  
    • Inwestycje w elementy infrastruktury drogowej (w tym parkingi) nie będą wspierane w ramach celu polityki 5, chyba że stanowią integralną część większego projektu, nie są dominującą częścią projektu, a ich koszt nie przekracza 15% koszty kwalifikowane operacji. Projekty te nie mogą polegać na budowie nowych dróg lub parkingów lub – w przypadku istniejących – zwiększaniu ich przepustowości, ani przyczyniać się do zwiększenia natężenia ruchu samochodowego.  
    • W ramach projektu możliwa jest realizacja ciągów pieszych, ciągów pieszo-rowerowych, dróg/ścieżek/szlaków rowerowych nie wykorzystywanych do prowadzenia ruchu samochodowego.  
    • Wsparcie istniejącej infrastruktury. Nowe inwestycje będą dopuszczalne tylko w wyjątkowych, uzasadnionych okolicznościach.  
    • W ramach projektu możliwy jest zakup wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celu projektu.
    • Szczególna dbałość o tereny zielone będzie miała miejsce w projektach rewitalizacyjnych przestrzeni publicznych, których projektowanie winno kierować się postulatami maksymalnego zachowania istniejących drzew i krzewów, poprawy warunków ich wzrostu oraz zwiększania powierzchni biologicznie czynnych. Nie kwalifikuje się usunięcia drzew i krzewów, chyba że: 
      • udokumentowano zagrożenie z ich strony np. w wyniku spróchnienia,  
      • w razie braku możliwości zrealizowania inwestycji bez usunięcia drzewa lub krzewu są one profesjonalnie przesadzone w inne miejsce lub zostaną wykonane nasadzenia zastępcze.  
    • Wydatki związane z wymianą i zakupem instalacji grzewczej, źródła ciepła, termomodernizacją i termoizolacją budynku, wykonaniem OZE w ramach projektu, nie mogą przekroczyć ustalonego limitu procentowego w wartości całkowitej wydatków kwalifikowalnych projektu. 
    • W ramach działania wspierane będzie zastosowanie rozwiązań cyfrowych, zwłaszcza zdalnego dostępu do usług publicznych, dostępnych w rewitalizowanych obiektach i przestrzeniach. 

    Wsparcie realizowane będzie w oparciu o pozytywnie zweryfikowane Gminne Programy Rewitalizacji (GPR w rozumieniu ustawy o rewitalizacji z dn. 09.10.2015 r. z późn. zm. (uor) zweryfikowany i umieszczony w wykazie programów rewitalizacji), spełniające wymogi strategii terytorialnych zgodnie z art. 36 ust. 8 i 9 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. 

    Więcej informacji po opublikowaniu konkursu.

    POWRÓT DO MAPY

    Lista konkursów w województwie

    śląskie

    Sprawdź możliwość dofinansowania

    Skontaktuj się z nami i uzyskaj szczegółowe informacje

    Kontakt

    Udostępnij

    Kliknij aby podzielić się tą informacją w mediach społecznościowych