Nazwa programu
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA DOLNEGO ŚLĄSKA 2021-2027
Priorytet IX. Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku
Działanie 9.4 Transformacja gospodarcza
Typ projektów
Projekty wspierane w ramach wszystkich typów projektów będą realizowane w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji.
Daty
20.12.2024 r. – 30.01.2025 r.
Cel projektu
Umożliwienie regionom i ludności łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie (FST).
Dla kogo
- Jednostki naukowe
- MŚP
Maksymalna kwota dotacji
Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie 70%
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych 200 tys. PLN,
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych 5 mln PLN.
Wydatki kwalifikowane
1. Finansowanie prac B+R (badań przem. i eksperyment. prac rozwojowych lub tylko eksperyment. Prac rozwojowych) realizowanych przez przeds. i we współ. z innymi przeds. lub organ. badawczymi (w których przeds. jest liderem). Wsparcie nie będzie obejmować badań podstawowych.
W przypadku dużych przeds. możliwe jest wsparcie prac B+R pod warunkiem współpracy z podmiotami sektora MŚP. Inwestycje w tworzenie/rozbudowę infrastruktury B+R przeds. (powstanie centrów i działów B+R przedsiębiorstw) możliwe jako element projektu B+R stanowiący do 49% kosztów kwal. projektu.
Inwestycje w infrastrukturę badawczą będą obejmowały zakup aparatury, sprzętu lub technologii służących pracom badawczym mającym na celu tworzenie innowacyjnych produktów i usług.
2. Wsparcie inwestycyjne dla MŚP w zakresie wdrożenia wyników prac B+R (własnych lub zakupionych przez przeds., wraz z pracami przedwdrożeniowymi, np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku), prowadzące do zwiększenia intensywności wykorzystania technologii i wiedzy, koncentrujące się na gospodarce niskoemisyjnej, odporności i przystosowaniu się do zmian klimatu
3. Podnoszenie kwal. kadr przeds. z zakresu wykorzystania infrastr. B+R lub realizacji procesu innowacyjnego oraz działań z zakresu ochrony własności intelektualnej, możliwe jedynie jako komponent uzupełniający proj. dotyczących prac B+R/infrastruktury B+R) – do 10 % wyd. kwal. projektu.
Wszystkie typy projektów muszą być realizowane w obszarach RIS, przy czym priorytetowo traktowane będą projekty realizujące cele zielonej i cyfrowej transformacji.