Skip to main content
Social media

Obserwuj nas

i bądź na bieżąco

Facebook
LinkedIn
YouTube
Sprawdź możliwość dofinansowania

Sprawdź możliwość dofinansowania

Wypełnij formularz i otrzymaj szczegółowe informacje








    Planowany termin realizacji



    Nazwa programu

    Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027

    FENX.01.03 Kompleksowe projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej

    Daty

    13.01.2025 r. – 11.04.2025 r.

    Dla kogo

    Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, administracja publiczna.
    Podmioty odpowiedzialne za realizację zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenie aglomeracji, tj. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne (w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) oraz spółki wodne (w rozumieniu art. 441 ustawy prawo wodne).

    Alokacja

    570 000 000,00 zł  

    Skierowano wniosek do KE o zwiększenie kwoty alokacji do 2,2 mld zł. 

    Poziom dofinansowania

    Poziom dofinansowania wynosi 70%.
    Podatek VAT stanowi w całości wydatek niekwalifikowalny.

    Typy projektów

    Typ projektów:

    Kompleksowe projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach ujętych w KPOŚK.

    Wspierane będą projekty, przyczyniające się do zapewnienia zgodności aglomeracji z wymogami dyrektywy ściekowej, obejmujące zakresem zależnie od potrzeb:

    • budowę,
    • rozbudowę
    • modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych, która jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG w zakresie standardów oczyszczania i/lub sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację.

    Tam gdzie to możliwe, stosowane będą technologie wykorzystujące potencjał energetyczny ścieków i osadów ściekowych do produkcji 16 energii cieplnej i elektrycznej oraz energooszczędne urządzenia.

    Integralną część projektu mogą więc również stanowić działania związane z infrastrukturą służącą do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych, z zastrzeżeniem jednak, że wydatki na infrastrukturę do produkcji energii ze ścieków i osadów ściekowych na potrzeby inne niż własne wnioskodawcy lub operatora (przez potrzeby własne należy rozumieć potrzeby w działalności nie objętej przepisami pomocy publicznej, w szczególności z zakresu gospodarki wodno-ściekowej stanowiącej monopol) nie będą kwalifikowane.

    W przypadku, gdy na oczyszczalni dochodzić będzie do sprzedaży biogazu lub energii (np. w wyniku inwestycji realizowanych poza projektem objętym wnioskiem o dofinansowanie), wnioskodawca zagwarantować musi prowadzenie rozdzielnej rachunkowości w celu zapewnienia rozdziału kosztów oraz przychodów pomiędzy działalnością energetyczną i wodno-kanalizacyjną oraz wykluczenia finansowania skrośnego pomiędzy tymi działalnościami.

    Za kwalifikowane nie będą mogły zostać również uznane wydatki na infrastrukturę, której celem jest przeróbka i zagospodarowanie osadów w kierunku ich komercyjnego wykorzystania; i/lub – budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji, które nie spełniają wynikającego z dyrektywy 91/271/EWG wymogu w zakresie stopnia skanalizowania.

    Nie przewiduje się dofinansowania modernizacji kanalizacji sanitarnej, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest ona niezbędna dla zrealizowania objętej projektem nowej sieci kanalizacji sanitarnej. W uzasadnionych przypadkach i w ograniczonym zakresie, dopuszczalne jest włączenie do zakresu projektu również zadań związanych z:

    • wdrożeniem inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi;
    • modernizacją lub rozbudową oczyszczalni ścieków komunalnych, w tym infrastruktury służącej do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych oraz wykorzystania potencjału ścieków i osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, w przypadku oczyszczalni, które spełniają warunki zgodności z dyrektywą 91/271/EWG w zakresie standardów oczyszczania i sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację (zakres działań związanych z zagospodarowaniem osadów ściekowych oraz wykorzystaniem potencjału energetycznego ścieków i osadów ściekowych powinien być zgodny z warunkami i zastrzeżeniami określonymi wyżej);
    • wykorzystaniem energooszczędnych urządzeń i technologii stosowanych do zbierania ścieków komunalnych; a także zadań związanych z rozbudową i poprawą jakości systemów zaopatrzenia ludności w wodę, dotyczących:
    • ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych; – zwiększania efektywności dostaw wody, rozwoju systemów ujęć, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy wody do spożycia (w tym budowa nowych lub modernizacja istniejących sieci wodociągowych, stacji uzdatniania, ujęć wody);
    • zmniejszenia zużycia wody, ujęcia jej w obieg zamknięty oraz wtórnego wykorzystania wody w podmiotach bezpośrednio realizujących zadania związane z gospodarką wodno-ściekową.

    Powyższe zadania, niemające bezpośredniego wpływu na osiągnięcie przez aglomerację zgodności z dyrektywą ściekową, mogą mieć charakter jedynie uzupełniający (do 20% wartości całkowitego kosztu kwalifikowanego projektu) i będą dopuszczalne wyłącznie sytuacji, gdy równocześnie zostanie zapewniona zgodności aglomeracji z wymaganiami dyrektywy 91/271/EWG. 17 W uzasadnionych przypadkach możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem.

    Sprawdź możliwość dofinansowania

    Skontaktuj się z nami i uzyskaj szczegółowe informacje

    Kontakt

    Udostępnij

    Kliknij aby podzielić się tą informacją w mediach społecznościowych

    Close Menu